Skip to content

VZNIK VvK

Nápad dělat pořad Večery v klubu vznikl v našich líných hlavách bezpochyby někde v hospůdce, na kolech či na vodě – to už si s určitostí nepamatujeme. S určitostí si však pamatujeme, že se v naší blízkosti vyskytoval někdo, kdo žehral na Nymburk, a dokonce prohlásil, že je to díra zakopaná, kde se nic neděje a vůbec, nikdo „zajímavej“ tu prý ani není. Nato jsme si z hlavy vyjmenovali asi 40 lidí, o nichž jsme věděli, že jsou pravým opakem svrchu řečeného, zajímaví určitě jsou, a to svým životním příběhem, povoláním či úspěchem v nejrůznějších oblastech lidského konání.

Napadlo nás, že dojem dotyčného kverulanta – a fakt už nevíme, kdo to byl – možná vznikl tak, že se o těchto zajímavých výtečnících ani neví a že by se to dalo napravit právě pomocí takových povídacích večerních setkání (Jaroslav jest světoběžník, pročež tomu říká tólkšou, ale je to to samé).

Adolf Toman
Adolf Toman

Jako mnoho našich nápadů, nepřekročil by asi ani tento fázi hospodského plkání, nebýt toho, že se o něm zmínil Jaroslav panu Tomanu Adolfovi, řečenému Áda, shodou příznivých okolností v té době ředitelujícímu nymburské Hálkovo divadlo. Jaké bylo naše překvapení, když jsme jednoho dne zjistili, že náš pořad, který byl stále ve fázi pozapomenutého nápadu, je zařazen do programu divadla a že zbývá maličkost – uvést jej během 14 dnů do reality.

Od té doby se o to se střídavým pocitem spokojenosti snažíme a doufáme, že svým malým dílem přispějeme jednak tomu, že:

– zajímaví lidé z našeho okolí se budou moci podělit o své zážitky, zkušenosti, vzpomínky a vidění světa s námi ostatními,
– že jejich schopnosti a dovednosti dojdou uznání,
– že se třeba stanou inspirací a vzorem pro někoho, kdo si žije své sny a bojí se je uskutečnit
– a že nám při tom ještě navíc bude příjemno a hezky.

(Kum)pánové Šitavanc a Kříž
(Kum)pánové Šitavanc a Kříž

Kdesi jsme se dočetli, že si někdo dal tu práci a spočítal, že kdokoli na Zemi se s kýmkoli jiným zná osobně přes nejvýše šest prostředníků, což je zajímavý fakt, který posílil naši víru ve schopnost přivést do našeho pořadu hosty, kteří přímý vztah k Nymburku sice nemají, ale splňují naše očekávání ohledně jejich zajímavosti a schopnosti se o sebe podělit s ostatními.

A doplnění celého večerního povídání vystoupením nejrůznějších muzikantů zdejších i okolních, často v různých improvizovaných sestavách, které jindy neuvidíte, bylo jen závěrečným doplněním tváře pořadu.

Takže, naší milí hosté, budete-li mít chuť strávit příjemný večer u kávy, vína, zapálených svíček a muziky a poznat přitom hosty, z nichž u mnohých možná ani netušíte, jak jsou zajímaví, přijďte, budeme se na Vás těšit.

Zdraví Vás a na shledanou se těší (kum)pánové Kříž a Šitavanc.